14
duben 2013

Eloxování

3 713 přečtení

Při tomto způsobu ochrany povrchu (a nebo jeho dekoraci) vytváříme na povrchu hliníku vrstvu oxidu – Al2O3. Tato vrstva chrání hliníkový „substrát“ tj. základní kov. Eloxovat se dá poměrně široké spektrum hliníkových slitin – některé lépe, některé hůře. Mezi důležité vlastnosti povlaků vyrobených anodickou oxidací patří : dobrá odolnost proti korozi, vysoká tvrdost povrchu, dobré dielektrické vlastnosti.

Rozlišujeme dva druhy anodické oxidace : dekorativní (tzv. měkká) a tvrdá. Dekorativní vrstvy jsou tenčí, měkčí a více pórovité a dají se tedy lépe barvit. Tvrdé vrstvy mají lepší odolnost proti opotřebení ale barví se hůře.

Pro eloxování existují různé druhy lázní, podle jejich složení můžeme ovlivňovat vlastnosti vrstvy. Nejčastěji se ale setkáváme s lázní na bázi kyseliny sírové. Popíšeme si tedy postup jak dekorativně naeloxovat jednoduchý dílec.

Upozornění : při této technologii se využívá 96 % kyselina sírová a další druhy kyselin. Pokud se rozhodnete tuto technologii vyzkoušet, rozhodně se vybavte osobními ochrannými prostředky jako jsou brýle, pogumovaná zástěra, laboratorní plášť a tlusté chemické rukavice, odolné proti kyselinám. Pracujte v dobře odvětrávané místnosti. Vznikající výpary nevdechujte! Za jakékoliv poškození zdraví autor textu nenese zodpovědnost.

 

Co budeme potřebovat:

Nádoby odolávající kyselinám a hydroxidům ( nejlépe z PP), topení do lázní, zdroj (budeme používat stejnosměrný proud), katody – hliníkové plechy, propojovací dráty, zdroj tepla, smaltované hrnce

Odmašťovací lázeň – vodný roztok např. simple green + demi voda

Mořící lázeň – NaOH (50 g/l) + demi voda – teplota lázně 50 – 60 °C, doba expozice 1-10 min

Vyjasňovací lázeň – 5% kyselina dusičná + demi voda, teplota 21 – 38°C, doba expozice 0,5 – 2 min

Lázeň pro vlastní eloxování – 20% kyselina sírová + demi voda, 15-25 °C, čas dle tloušťky povlaku cca 1μm/min, proudová hustota : 1,5 -2,5 A/dm2

Zdroj vody pro vypírání – tekoucí voda, vypírání tak dlouho, jak trvala vlastní oxidace

Barvení – dle druhu barvy: 1 – 10 min (lze použít např. barva na textil), 40 – 50 °C

Utěsnění – v horké demineralizované vodě, 97 -100 °C, tak dlouho jako trvala vlastní oxidace

Při míchání lázní je třeba postupovat tak, že se vana napustí cca do 2/3 studenou demi vodou a pomalu!!! Se do lázně vlévá kyselina (dle vypočítaného množství). KYSELINA DO VODY, ne naopak. Při mísení lázně vzniká velké množství tepla, přilévejte po malých částech. Poté se lázeň doplní zbytkem vody a nechá se vychladnout. Obdobně postupujeme i u míchání ostatních lázní.

 

Postup

Určíme si technologické podmínky (leckdy je nutné vyzkoušet různé proudové hustoty, než přijdeme na ten správný parametr). Upozorňuji, že je ideální s pokovovaným dílem pracovat v rukavicích, protože každý otisk prstu eloxování ještě zvýrazní.

 • Pokud je dílec silně zamaštěný odmastíme ho pomocí technického benzínu. Povrch by měl být hladký a čistý – bez prachu a jiných částic
 • Dílec umístíme do odmašťovací lázně
 • Dílec opláchneme (průtočný oplach)
 • Dílec umístíme do mořící lázně
 • Dílec opláchneme (průtočný oplach)
 • Dílec umístíme do vyjasňovací lázně
 • Dílec opláchneme (průtočný oplach)
 • Dílec dokonale vodivě spojíme s hliníkovým drátem (přivádí proud) – např. umístíme pevně do otvorů či obtočíme kolem dílu. V těchto místech nebude povrch naeloxován.
 • Ponoříme do eloxovací lázně tak, aby se dílec nedotýkal katody ani stěn nádoby. Zapneme proud (začnou vznikat bubliny – znak toho, že proces funguje)
 • Po vypočítaném expozičním čase vypneme proud a dílec vyjmeme.
 • Následuje důkladné vypírání kyseliny z pórů povlaku. Nezanedbat!!
 • V tomto bodě můžeme barvit – ponoříme dílec do roztoku barvy (k dosažení tmavých barev je třeba vyšší koncentrace – 10g/l) a čas určíme dle požadované sytosti
 • Lehce opláchneme
 • Vytvořenému povrchu je nutné uzavřít póry – to učiníme „uvařením“ dílce v horké demineralizované vodě. Je nutné opravdu dodržet teplotu pod bodem varu a utěsňovat stejně dlouhou dobu jako probíhala vlastní eloxace.
 • Výrobek vysušíme

[ Zapoj se do diskuse ]

[ Můžeš být první! ]

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Obrázek se nastaví podle emailové adresy pomocí služby gravatar.com.